Güncel Spor Ve 7 24 Spor Hizmeti Haber Sitesi

1 / 3
Sldier 1 Yazı Alanı
2 / 3
Sldier 2 Yazı Alanı
3 / 3
Sldier 3 Yazı Alanı

Havuz

Kapalı yüzme havuzu, bireysel ya da ailece rahatlayacağınız, sakin ve huzurlu yapısıyla yüzmek için mükemmel bir seçenek. Hijyenik havuzumuzun derinliği 1 metre 40 cm., boyu 15 metre ve eni 5 metre 50 cm’dir.
Yüzme, birçok kas grubunu harekete geçiren, yorucu bir spordur. Bu kapsamda kondisyon sağlamak isteyenlerin yaygın olarak tercih ettiği bir alandır. Yüzen kişiler, suyun direncine de karşı koyacakları için yorulur ve kaslarının çalıştığını hissederler.
Yüzerek vücuttaki kemik kütlenizi artırabilirsiniz. Kimi bireyler basit ağırlık egzersizlerinin vücuttaki kemik kütlesini yoğun şekilde artırdığını düşünür. Oysa yüzme antrenmanı, vücuttaki kemik kütlesini daha fazla artırır. Doktorlar, uzun süredir kas ya da kemik ağrısı yaşayan bireylerin düzenli yüzme ile bu ağrılarından kurtulabileceğini iddia etmektedirler. Bunun en önemli nedeni olarak da suyun omurga üzerindeki baskıyı azaltma etkisi olarak gösterilebilir. 

Yüzmenin vücuda faydaları, kalp ve akciğer üzerinde de etkilidir. Yüzme, çok fazla enerji sarfiyatına neden olacağı için vücut, tekrar enerji depolamaya ihtiyaç duyar. Solunum sistemine de etkisi olan yüzme sporu, vücudun gereksinimi olan oksijene ihtiyacı artıracaktır. Yüzme esnasında nefesinizi tutmadan, belli kulaç aralıkları ile nefes alarak akciğer egzersizleri yapabilirsiniz.

Düzenli yüzme ile diyabet, kalp ve kolesterol sorununu ortadan aldırabilirsiniz. Faaliyet esnasında vücudunuz sürekli aktif olacağı için kalbinize sürekli temiz kan pompalanacaktır. Bu da kan dolaşımını düzene sokacak, çeşitli kalp ve damar rahatsızlıklarını engelleyecektir. Yüzmenin yüksek tansiyonu düşürdüğü yönünde yapılmış çeşitli bilimsel çalışmalar da vardır.

Hayatı zorlaştıran ve insanları mutsuz eden en büyük algı strestir. Yüzme aktivitesi ile vücuttaki endorfin hormonu seviyesi artırılacaktır. Bu nedenle kendinizi her daim enerjik ve mutlu hissedersiniz. Bu da psikolojinizi düzeltecek, kendinizi rahat hissetmenize neden olacaktır.

Burada suyun meditasyon etkisini de göz ardı etmemek gerekir. Suyun sesi ile kendinizi rahatlamış ve stresinizin azaldığını göreceksiniz. Ayrıca yüzme ile beyindeki oksijen seviyesi artacağı için kendinizi çok daha huzurlu hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir